Gronowe wina słodkie

Bardzo wiele osób z dużą przyjemnością konsumuje wina słodkie. Zazwyczaj są one traktowane jako deser i trunki, którymi można się w spokoju delektować. Na pewno większość słodkich win nie nadaje się do wypicia w większej ilości – zarówno z racji słodyczy, jak też z racji dość wysokiego alkoholu. Oczywiście są pewne odstępstwa od tej reguły. Bardziej przystępne pod kątem wypicia kilku kieliszków są słodkie wina gronowe. Stanowią one dość duży segment w kategorii win słodkich i mogą liczyć na spore zainteresowanie konsumentów. Czy w takim razie gronowe wina się charakteryzują?

Słodkie wino gronowe ma zwykle relatywnie niską zawartość alkoholu. Możemy bez większego wysiłku znaleźć przykłady win opisywanych jako słodkie, w których alkohol stanowi mniej niż 10 procent objętości. Takie trunki powstają chociażby z niemieckiego szczepu winogron dornfelder, które cieszą się dużą popularnością za naszą zachodnią granicą. Niemiecka wina słodkie o rześkim, owocowym charakterze docierają również na polski rynek i zbierają niezłe opinie. Mimo wyraźnej słodyczy takie trunki nadają się doskonale jako wino codzienne.

W procesie wytwarzania gronowych win słodkich wszystkie deserowe akcenty pochodzą bezpośrednio z owoców i są ich pochodną. Nie stosuje się dodawania cukru, aby zwiększyć zawartość alkoholu oraz treściwość wina. Dzięki temu gronowe warianty zachowują orzeźwiający charakter i mogą być spożywane w większej ilości bez obaw o późniejszy ból kolana, głowy oraz inne niemiłe przypadłości. Na dobry gronowy deser nie musimy też wydawać dużo pieniędzy.

 

www.ihwc2010.com